• >>
  • Wiadomości
  • >>
  • Rośnie opór społeczny przeciw ograniczeniu handlu w niedzielę
28.11.2016
Aktualizacja: 28.08.2017

Za handlem w niedzielę. Rośnie opór społeczny przeciwko ograniczeniu handlu

Sprzeciw przeciwko ograniczeniu handlu w hiedzielę
pixabay.com

Ponad 70 tysięcy Polaków podpisało w dniach 19-20.11 petycję wyrażająca sprzeciw wobec postulatom ograniczenia handlu w niedzielę. Akcję zbierania podpisów o nazwie „TAK dla otwartych niedziel” zainicjowała Polska Rada Centrów Handlowych. Petycja ma wkrótce trafić do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Przypomnijmy, że do Sejmu wpłynął we wrześniu projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę autorstwa NSZZ „Solidarność”.

Szczegółowo o postulatach związkowców pisaliśmy tutaj.

Akcja wywołuje reakcję

Postulat ograniczenia handlu w niedzielę wielokrotnie był tematem debaty publicznej, za każdym razem budząc te same kontrowersje. Nigdy jednak nie zyskał on wystarczającego poparcia wśród polityków. Wiele wskazuje na to, że tym razem będzie inaczej – dlatego opór przeciwników jest odpowiednio większy.

Podpisy pod petycją zbierano w 50 centrach handlowych w całej Polsce. Organizatorzy zbiórki przyznają, że zaskoczył ich poziom świadomości Polaków w kwestii potencjalnych zagrożeń wynikających ze zmiany prawa. Tym bardziej że, jak twierdzą, zwolennicy zakazu posługują się manipulacją i wprowadzają w błąd opinię publiczną.

Tak duża liczba podpisów pod petycją zebrana w tak krótkim czasie jest najlepszym dowodem na to, że Polacy zdają sobie sprawę z negatywnych konsekwencji wprowadzenia zakazu handlu w niedziele.  I nie chodzi już tylko o ograniczanie wolności wyborów konsumentów – odbieranie im możliwości decydowania, gdzie i w jakiej formie będą robić zakupy oraz w jaki sposób spędzać swój wolny czas. Chodzi również o konsekwencje społeczne, m.in. w postaci redukcji zatrudnienia czy odebrania możliwości uzyskania dodatkowych dochodów osobom będącym w trudnej sytuacji materialnej.

– twierdzi dyrektor generalny PRCH Radosław Knap.

Niedawno swój sprzeciw wobec projektu wyrazili także portowcy z Gdyni. Ich wątpliwości budzi zapis o objęciu zakazem czynności logistycznych, związanych także z przeładunkiem. Są przekonani, że wejście nowych przepisów w życie oznaczałoby katastrofę dla terminali kontenerowych. Przedstawiciele branży argumentują swoje stanowisko:

Zatrzymanie przeładunków kontenerowych w polskich terminalach kontenerowych w niedziele spowoduje natychmiastowe przesunięcie części ładunków do Niemiec, Belgii i Holandii, a także Litwy.

O argumentach zwolenników i przeciwników wprowadzenia ograniczenia handlu w niedzielę przeczytacie w naszej analizie [Handel w niedzielę – czy powinien być prawnie zakazany?].

Naszym zdaniem

Duże zainteresowanie tematem handlu w niedzielę, niezależnie od naszego poglądu na sprawę, dobrze świadczy o zaangażowaniu społeczeństwa w debatę publiczną. Fakt, że zarówno głosy zwolenników, jak i przeciwników projektu ustawy są słyszalne, należy ocenić pozytywnie. Możemy jedynie mieć nadzieję, że debata nie pogłębi podziałów społecznych i dominować w niej będą argumenty merytoryczne.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
wpDiscuz